Premier League
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

További bannerek

 
 
 
 
Liverpool

Liverpool egy város és érseki kerület Észak-Nyugat-Angliában, a Mersey folyó tölcsértorkolatának keleti oldalánál.

A város egy hegygerincre épült, melynek legmagasabb pontja az Everton domb, 70 méterrel magasodik a tenger fölé. Északról Sefton, keletről pedig Knowsley kerülete határolja, míg a Mersey túlpartján Birkenhead és Wallasey városával néz farkasszemet. A város központja mintegy 5 mérföldnyire van a Liverpool öböltől és az Ír-tengertől.

Liverpoolt, amely Anglia egyik legjelentősebb, és ötödik legnépesebb városa, a Liverpool Városi Tanács kormányozza, egyike annak az öt tanácsnak, ami Merseyside grófságban működik. A 2002-es népszámlálás adatai szerint a városnak 441 477 lakosa van, Merseyside grófsággal együtt pedig 1 362 026 fő tartozik hozzá. Liverpool lakosai magukat nem angoloknak, hanem Liverpudliknak, "Scouser"-öknek tartják, mely elnevezés a jellegzetes liverpooli Scouse dialektusból adódik.

A 19. század végére Liverpool a „Birodalom Második Kikötője” lett, köszönhetően annak, hogy London után a legtöbb áru a Mersey parti városon ment keresztül. Ekkorra jelentős ipari központtá is vált a település, és bár mára a gyárak nagy része megszűnt, még mindig jól ismert tengeri kikötőváros.

Liverpool a hazája két, nemzetközileg is jól ismert labdarúgó klubnak, az Everton FC-nek és a Liverpool FC-nek.

A sport mellett nemzetközi hírű kulturális központ is a város, különösen híres a könnyűzenéről, hiszen Liverpool, többek között minden idők egyik legsikeresebb együttesének, a Beatlesnek is a szülővárosa. 2008-ban Liverpool lesz Európa Kulturális Fővárosa.


Történelem

1207-ben I. (Földnélküli) János (1199-1216) oklevelet adott a településnek, így jött létre Liverpool szabad királyi városa. A növekedés gyorsnak egyáltalán nem nevezhető, hiszen a 16. század közepén a lakosság még mindig csak 500 fő volt. A 17. század lassú, de folyamatos kereskedelmi növekedésével a település is gyarapodni kezdett. Az angol polgárháború idején számos ütközet zajlott le a városért, köztük egy 18 napos ostrom 1644-ben. 1699-ben egy parlamenti törvény jóváhagyta, hogy Liverpool saját egyházközséget alapítson. Még ugyanebben az esztendőben elindult Afrika partjai felé a város első rabszolgaszállító hajója, a Liverpool Merchant. A Nyugat-Indiákkal, Írországgal és Európával folytatott kereskedelemnek köszönhetően a város növekedni kezdett. Anglia első vizes dokkja Liverpoolban nyílt meg, 1715-ben. A rabszolga kereskedelemből származó jelentős bevétel a város virágzásához és gyors növekedéséhez vezetett. A század végére Liverpool uralta az európai rabszolga kereskedelem 40, míg az angol rabszolga kereskedelem 80 százalékát.

A 19. század első felében a világkereskedelem 40%-a Liverpoolon ment keresztül, ahol impozáns építmények hirdették a város gazdagságát. A lakosság száma továbbra is erőteljesen növekedett, különös tekintettel az 1840-es évekre, mikor megkezdődött az ír bevándorlás: több ezren menekültek az éhínség sújtotta szigetről a gazdag kereskedővárosba. 1851-ben már hozzávetőlegesen a város lakosságának 25%-a ír származású volt. A 20. század első felében emigránsok százai érkeztek Liverpoolba szerte Európából. A második világháború alatt, az angliai csatában a német bombázók több, mint 80 alkalommal támadtak Liverpool ellen, megölve 2500 embert és lakhatatlanná téve a lakóházak több, mint felét. 1952 óta Liverpool testvérvárosa a német Köln, ami szintén erős bombatámadások áldozata volt a világégés alatt. A háború után nagyszabású újjáépítés kezdődött, új lakónegyedek nőttek ki a földből és Anglia legnagyobb dokkja, a Seaforth Dokk is elkészült. Az 1960-as években Liverpool a kultúra központjává vált. Megjelent a "Merseybeat" stílus, mely hamarosan a Beatles szinonimájává vált, de rengeteg másik liverpooli zenekar is öregbítette a város hírnevét. A kulturális virágzás ellenére az 1950-es évektől jelentkező gazdasági recesszió következtében a 70-es évekre a dokkok és a hagyományos ipari központok termelése erősen visszaesett, sok munkahely megszűnt. A konténeres szállítás megjelenésével a liverpooli dokkok nagy része elavulttá vált. Az 1980-as években az egekbe szökött a munkanélküliség. A Thatcher-kormányzat a gazdasági válság leküzdésében teljesen magára hagyta a várost és Manchester fejlesztési tervét támogatta, tovább erősítve az ír és skót gyökerekkel rendelkező liverpudlik angolellenességét.

1974-ben Liverpool levált Lancashire grófságról (melynek központja volt addig), és az újonnan megalakuló Merseyside grófság vezetője lett. A 20. század végén kezdődött meg a város megújulása, mely még a mai napig is eltart, hiszen 2008-ban Liverpool lesz Európa Kulturális Fővárosa. A Beatles és a 60-as évek más Merseybeat zenekarainak hírnevére alapozva mára a turizmus vált Liverpool gazdaságának egyik fő húzóerejévé.

2004-ben egy 750 millió fontos beruházás, a „Paradise Development” kezdődött meg a Paradise Street környékén, mely a háború utáni újjáépítések óta a legnagyobb hatású változásokat fogja eredményezni a városközpontban.

Kultúra

„Liverpool fiai”, a Beatles.
Nagyít
„Liverpool fiai”, a Beatles.

Liverpool nemzetközileg is ismert kulturális központ, különösen gazdag a könnyűzenei, előadó- és vizuális művészeti történelme.

A város továbbá jól ismert a „Liverpooli versek”-ről, amelyek írói közül Roger McGough és Adrian Henri a leghíresebbek. A Henri, McGough és Brian Patten által írt, "The Mersey Sound" című antológiából pedig első, 1967-es kiadása óta már több, mint 500 ezer példányt adtak el.

2003-ban pedig Liverpoolt jelölték Európa Kulturális Fővárosának. 2004 és 2009 között számos kulturális rendezvényt tartanak a városban, melynek a csúcspontja a 2008-as évben lesz.

Liverpool Európa Kulturális Fővárosa címét hirdető zászló a kikötőben, a Port of Liverpool Building előtt.
Nagyít
Liverpool Európa Kulturális Fővárosa címét hirdető zászló a kikötőben, a Port of Liverpool Building előtt.

Előadóművészetek

Liverpool egyik leghíresebb jelenlegi zenekara a Királyi Liverpooli Filharmonikus Zenekar, mely a saját otthonában, a Philharmonic Hallban tartja a koncertjeit. Liverpool különösen erős előadó művészeti történelmét a városban található számos színház is bizonyítja:

  • Empire
  • Everyman
  • Liverpool Playhouse
  • Neptune
  • Philharmonic Hall
  • Royal Court
  • Unity

Ezek közül sok színház, többek közt az Everyman, a Liverpool Playhouse és a Unity Színház gazdaságilag is kiemelkedően jól működő közintézménynek számít.

SuperlambBanana, egy jól ismert köztéri szobor
Nagyít
SuperlambBanana, egy jól ismert köztéri szobor

Vizuális művészetek

Liverpoolban vibráló művészeti élet folyik. A Walker Art Gallery-ben számos pre-rafaelita festmény látható. A Sudley House a 20. század előtti művészetek széles tárházával várja a látogatókat, míg a londoni Tate Gallery helyi múzeuma, a Tate Liverpool Gallery az észak-angliai modern művészeti gyűjteményével igyekszik elkápráztatni vendégeit.

Az Egyesült Királyság legnagyobb nemzetközi művészeti fesztiválját, a Liverpool Biennial-t két évente rendezik meg. A fesztivál általában szeptember közepétől november végéig tart és három fő részre bomlik: a Nemzetközi, a Független és a Kortárs kiállításokra, melyek időben egymást követik, de sokszor előfordul, hogy a kiállítások végződő- és kezdő időpontjai átfedik egymást. A 2004-es Biennial-on Yoko Ono, egy teljesen meztelen nőt ábrázoló, "My mother is beautiful" című képsorozata kavart nagy vihart, mivel sokan tiltakoztak a város bevásárló utcájában kiállított képek ellen. A ellenvetésektől függetlenül a képek a helyükön maradtak.

Sport

Liverpool városának két Premiershipben szereplő futball klubja van: az Everton FC a Goodison Parkban és a Liverpool FC az Anfielden. Mindkét egyesület jelentős mennyiségű sikert ért el története során, az angol bajnoki csúcstartó Liverpool 18-szoros liga első, ötszörös BEK/Bajnokok Ligája győztes és 7 alkalommal hódította el az FA Kupát, míg az Everton 9-szeres bajnok, egyszeres KEK-, és 5-szörös FA Kupa győztes.

Az Aintree Lóversenypálya Liverpooltól északra (valójában már a szomszédos Sefton kerületben) található. Itt rendezik meg minden év áprilisában a nemzetközi lóverseny naptár egyik legjelesebb eseményét, a Grand National névre hallgató akadályversenyt. Korábban, az 1950-es, 1960-as években a lovas versenyek mellett motorversenyeket is rendeztek Aintree-ben, többek közt a Brit Nagydíjat is.

A Liverpool Harriers egyike a város öt atlétikai egyesületének, edzőpályájuk a Wavertree Athletics Centre. Liverpoolban jelentős hagyományai vannak az ökölvívásnak is, a legismertebb liverpudli boxolók John Conteh, Alan Rudkin és Paul Hodkinson. Számos amatőr boxversenyt is rendeznek a városban, ahol a Park Road Gymnastics Centre-be lehet edzésekre lejárni. A City of Liverpool Swimming Club a Nemzeti Speedo Úszóbajnokság 1995 és 2006 közötti 11 kiírásából 8-at megnyert. A liverpooli tenisz fejlesztési programjának köszönhetően a Wavertree Tennis Centre az egyik legnagyobb teniszcentrummá vált az Egyesült Királyságban.

Látnivalók

Liverpool építészeti szempontból nagyon gazdag város, több, mint 2500 bejegyzett műemlék épülete van, melyek közül 26 I., 85 pedig II. fokozatú védettség alatt áll. A 18. század végének fennkölt szellemiségű alkotóinak örökségeként egész Angliában kimagaslóan magas mennyiségű nem anglikán épület áll a Mersey parti városban, Westminsteren kívül egyetlen angol városban sincs annyi köztéri szobor, mint Liverpoolban, London után a kikötővárosban található Anglia legtöbb bejegyzett látnivalója és bármily' meglepő, de több György korabeli (I., II., III. és IV. György (1715-1830) uralkodása alatti) épülete van, mint az ilyen stílusú házairól ismert Bath-nak. Sok híres angol építész dolgozott Liverpoolban, többek között Peter Ellis, Harvey Lonsdale Elmes, John Foster, Sir Giles Gilbert Scott, Sir Edwin Lutyens és Sir Frederick Gibberd.

Vízpart

Liverpool látképe a Mersey folyó felől, középen a Royal Liver Buildinggel
Nagyít
Liverpool látképe a Mersey folyó felől, középen a Royal Liver Buildinggel
A Royal Liver Building tornyai a Water Street felől, előtérben a Városháza épülete
Nagyít
A Royal Liver Building tornyai a Water Street felől, előtérben a Városháza épülete

2004-ben Liverpool vízparti látképe felkerült az UNESCO Világörökség listájára, ezzel is jelezvén a város jelentőségét a világkereskedelemben és a dokk technológiák fejlesztésében.

A dokkok mindig is jelentős helyet foglaltak el Liverpool történelmében, vitathatatlanul a legismertebb közülük az Albert Dokk: ez a világ első zárt, tűzbiztos dokk- és raktár épületegyüttese, és Nagy-Britannia első olyan épülete, amit teljes egészében öntött vas, tégla és kő felhasználásával készítettek. Az 1980-as években felújították, és Anglia legnagyobb I. kategóriás védettségű épületegyüttesévé vált. Az öreg dokképületekben kapott helyet a Merseyside Tengerészeti Múzeum, a Liverpooli élet Múzeum és a Tate Liverpool. A dokkok között található a Stanley Dock Tobacco Warehouse, ami 1901-es átadásakor a világ legnagyobb épülete volt.

A Pier Head nyújtja kétség kívül a leglátványosabb képet Liverpoolról, a móló mögött helyezkedik el ugyanis a Három Grácia (Three Graces), a város három leghíresebb épülete. Az első közülük a Royal Liver Building, mely az 1900-as évek elején épült, a két tornyán lévő bronz kupolákon egy-egy Liver Bird (Liver madár, Liverpool szimbóluma) látható. A második a Cunard Building, a Cunard hajótársaság egykori főhadiszállása. A harmadik épület pedig a Port of Liverpool Building, a Mersey Dokk és Kikötő Tanács egykori épülete, ahonnan a dokkok életét irányították egykoron.

Vallási épületek

A Liverpool városába érkező több ezer bevándorló és hajós következtében a városban erőteljes vallási sokszínűség alakult ki, mely mind a mai napi megmaradt. Ennek köszönhetően sok különböző vallás temploma megtalálható a városban, kiegészítve két keresztény katedrálissal.

Templomok

Liverpool plébániatemploma, a Miasszonyunk és Szt. Miklós templom, melyet a helyiek "hajósok templom"-ának neveznek, 1257 óta magasodik a város tengerpartja mellett. Jelenleg is rendszeresen tartanak benne katolikus miséket. Figyelemre méltó ezen kívül az 1870-ben bizánci stílusban épült Szt. Miklós görög ortodox templom, valamint az 1883-ban emelt, északi építészeti stílusjegyeket magán viselő Gustav Adolfus Kyrka, ami a svéd tengerészek temploma volt.

Katedrálisok

A liverpooli anglikán katedrális északi oldala
Nagyít
A liverpooli anglikán katedrális északi oldala

A kereskedelemből származó vagyonának köszönhetően Liverpool a 20. század elején megengedhette magának, hogy egyszerre két, hatalmas katedrális építésébe is belefogjon. Az Anglikán Katedrálist Sir Giles Gilbert Scott tervezte, máig ez a leghosszabb hajóval, leghatalmasabb orgonával és leghangosabb harangokkal rendelkező székesegyház a világon. A római katolikus Metropolitan Katedrálist Sir Edwin Lutyens tervei alapján kezdték el építeni, de a kripta elkészülte után elfogyott a pénz. Lutyens halála után Sir Frederick Gibberd áttervezte az épületet, és egy, az eredetileg tervezettnél kisebb katedrális készült el végül, de még így is ebben található a világ legnagyobb festett üvegablaka. A két katedrális közötti utat Remény Útjának hívják.

Zsinagógák

Liverpoolban több zsinagóga is található, de a leghíresebb közülük kétség kívül a II. védettségi kategóriás Princes Road Zsinagóga.

Mecsetek

Liverpoolban található Anglia egyik legrégebbi mecsete, amit 1887-ben egy ügyvéd, az iszlám vallásra áttérő William Abdullah Quilliam alapított. Napjainkban is az Al-Rahma mecset a legjelentősebb iszlám épület a városban.

Egyéb híres épületek

A William Brown Street környékét Liverpool "Kulturális negyed"-ének is nevezik, hiszen az itt található három jelentős neo-klasszicista épületben a William Brown Könyvtár, a Walker Art Gallery és a Liverpool Világmúzeum kapott helyet. Nem messze tőlük áll a város talán leglenyűgözőbb neo-klasszicista épülete, a St. George's Hall, ami eredetileg koncert teremnek és bírósági épületnek készült egyben. Ezeknek az épületeknek a környékén található a Wellington emlékmű és a Seble szökőkút is.

Az 1754-ben épült Városháza gyönyörűen megtervezett belső tere is sok látogatót vonz.

A Liverpooli Egyetem Viktória Épülete a korszak divatjának megfelelően vörös téglából épült, így méltó tagja a "Vörös téglás egyetemek" néven emlegetett, szerte Angliában megtalálható, hasonló stílusú felsőoktatási intézményeknek. A Victoria Building legimpozánsabb része az óratorony.

Néhány liverpooli látnivaló nem igazán a funkciójából adódóan vált híressé, hanem egyéb okokból. Ilyen például a "Williamson alagútjai", mely alagutak a világ legfeleslegesebb járatainak számítanak. A Philharmonic Hall-lal szemben lévő Philharmonic Dining Rooms-ot pedig a messze földön híres viktoriánus kori, díszes mellékhelységei miatt keresik fel a turisták.

Oktatás

Liverpoolban általános és középiskolai szinten rengeteg választék áll a tanulók rendelkezésére, kezdve az államilag támogatott világi iskoláktól a felekezeti iskolákig, van a városban anglikán, zsidó és római katolikus iskola is. Iszlám vallási iskola jelenleg csak általános szinten érhető el, egyelőre nem folyik iszlám középfokú oktatás a városban.

Liverpool egyik legrégebbi iskoláját a The Liverpool Blue Coat School-t 1708-ban alapították, jótékonysági célból, és még mind a mai napig várja a tanulókat. A Liverpool College a város vezető magániskolája, 3 és 18 éves kor között folyik itt az oktatás, éves tandíja 2005-ben 7320 font volt. Szintén magasan jegyzett a West Derby-ban található korábbi bentlakásos fiú magángimnázium, a St. Edward's College, ami 1996 óta teljesen koedukálttá vált.

A Mersey parti városnak három egyetemi rangú felsőoktatási intézménye van, a University of Liverpool, a Liverpool John Moores University és a Liverpool Hope University. A főiskolai státuszú Edge Hill College of Higher Edication 1931-ben a lancashire-i Ormskirk-be költözött, 2006 áprilisában megkapta az egyetemi rangot.

A Liverpool John Moores University eredetileg műszaki politechnikum volt, 1992-ben emelték egyetemi rangra. Nevét a Littlewoods nevű futball termékeket árusító kiskereskedelmi lánc és érdekszövetkezet alapítójáról, Sir John Moores-ról kapta, aki az Everton FC részvényese és elnöke volt, míg unokaöccse és örököse, David Moores a Liverpool FC többségi tulajdonosa.

A Liverpool School of Tropical Medicine a kereskedők által különböző helyeken elkapott különleges betegségek gyógyítására jött létre, manapság már a University of Liverpool posztgraduális iskolája, és egyike a világ két olyan intézményének, ahol hatalmas anti-vírus készleteket halmoztak fel.

A Liverpool Institute for Performing Arts-ot Sir Paul McCartney alapította 1996-ban, művészek és művészeti technikusok képzésére.

Közlekedés

Keresztül a Mersey-n

Liverpoolt három Mersey alatti alagút köti össze a túlparttal, ezek közül egyik, a Mersey Railway Tunnel, vasúti, míg a két másik, a Queensway Tunnel (Királynők útja alagút) és a Kingsway Tunnel (Királyok útja alagút) pedig közúti.

Ezen kívül még mindig rendszeres kompjárat (a Mersey Ferry) biztosítja a kapcsolatot Liverpool és Wirral (a Dee és a Mersey folyók által közrefogott terület) között, a turisták nagy örömére. A kompokat a Gerry and the Pacemakers nevű együttes tette világhírűvé a Ferry Cross the Mersey (Komp szeli át a Mersey-t) című dalával, mely manapság minden komphajón megszólal, mikor Liverpoolban dokkolni készül a városnéző túra végén.

A Mersey-n egy híd is átível, összekötve Liverpoolt Runcornnal, ez a Silver Jubilee Bridge, de a köznyelv egyszerűen csak "Runcorn híd"-ként emlegeti.

Repülőtér

2001-ben Liverpool déli részén, Speke kerületben elhelyezkedő repülőterét átnevezték John Lennon Repülőterre, így tisztelegve a város egyik leghíresebb alakja, az egykori Beatles tag előtt. A repülőtér logója Lennon saját magáról készített karcolata, alatta pedig az Imagine című daluk egyik sora, a repülőtér mottója olvasható: "Above us only sky" (Fölöttünk már csak az ég van). A repülőtér volt az egyik leggyakoribb kiindulópontja a Beatles turnéinak, és a gépekbe beszálló énekesekről készült felvételek híressé tették a repülőteret az egész világon.

Kikötő

A kikötő még ma is Liverpool egyik legforgalmasabb tömegközlekedési csomópontja, hiszen 2002-ben több, mint 700 ezer utas használta a létesítményt, legtöbbjük természetesen a legnépszerűbb úti célok, a Man sziget és Írország felé indult innen. A Liverpool-Dublin útvonal nem csak a turisták között népszerű, a liverpooli fiatalok előszeretettel járnak át az ír fővárosba egy-egy délutáni vagy esti buli kedvéért.

Vasút

A Liverpool környéki vasúti forgalmat a helyi Merseyrail vasúti társaság intézi, a vállalat 2028-ig birtokolja a Liverpool körzetében lévő vasúti közlekedés lebonyolításának jogát. Londonon kívül a Merseyrail útvonala az egyik legforgalmasabb Angliában, a vállalat napi 100 ezer utast szállít. A városon belül szinte végig a föld alatt futnak a vonalak. Két fő irányvonala van a Liverpoolból kivezető vasúti pályának, az egyik az Északi Vonal, ami Southport, Ormskirk, Kirby és Hunts Cross felé vezet, a másik pedig a Wirral Vonal, ami a Mersey Railway Tunnelen keresztül szeli át a folyót, West Kirby, New Brighton, Ellesmere Port és Chester irányába.

A város fő távolsági közlekedést szolgáló vasútállomása a Lime Street pályaudvar. Innen indulnak többek között a Londonba, Manchesterbe, Birminghambe, Prestonba, Leedsbe, Sheffieldbe, Nottinghambe és Norwichba közlekedő járatok.

Múlt

A régi időkben Liverpoolt kiterjedt villamos hálózat szőtte be, biztosítva a könnyű és gyors tömegközlekedést a városban, de a járatokat az 1950-es években megszűntették és elbontották a vonalakat. 1893-tól a dokkok irányába magasvasút szállította az utasokat, de az ország többi vasútvonalától eltérően, ez a vonal kimaradt az 1948-as államosításból, 1956-ban gördült ki az utolsó szerelvény, ami a magas pályán közlekedett. Több helyi vasútjárat, mint például az Edge Hill és Kirkdale között húzódó Canada Dock Branch ma már nem szállít utasokat, csak és kizárólag a teherfuvarozásból tartja fenn magát, míg másokat, mint például az észak-liverpooli meghosszabbított szakaszt egyszerűen elbontottak.

Jövő

2001-ben született határozat a villamos hálózat újbóli felépítéséről, a Merseytram első vonalának átadását 2008-ra, a kultúra évére tervezték. Miután a központi kormányzat csökkentette az előzetesen beígért támogatások összegét, 2005 novemberében törölték a villamos vonal tervezetét.

Média

Mivel Liverpoolban nincs az országos televíziós társaságoknak helyi kirendeltsége, ezért erősen alul reprezentált a város a médiában, az ország többi, hasonló méretű városaihoz képest. Az ITV regionális részlege, ami lefedi Liverpool környékét is, az ITV Granada, aminek a központja Manchesterben van, igaz a 80-as, 90-es években Liverpoolban készítették a regionális hírműsorokat. Ugyancsak Manchesterben székel a BBC körzeti stúdiója is. Manchester érezhető befolyása a regionális médiára örökös vitatémát szolgáltat a helyieknek.

Az ITV napi magazinját, a This Morning-ot 1996-ig az Albert Dokkról közvetítették, de ekkor átköltözött a műsor szerkesztősége Londonba. A Granada rövid életű bevásárló csatornája, a shop! liverpooli székhelyű volt, de 2002-ben a csatornát megszüntették.

Liverpool az otthona a helyi érdekeltségű Mersey Television cégnek, mely a nemrégiben véget ért szappanopera, a Brookside gyártója volt. Jelenleg a Hollyoaks című műsort a Channel 4-nak, a Grange Hill-t pedig a BBC-nek forgatják. A Mersey Television az All3Media tulajdona.

A város ellenben már jobban áll más jellegű médiákkal. Két helyi újság van, az egyaránt a Trinity Mirror csoport által kiadott Daily Post és az Echo. A Daily Post valamivel nagyobb területet fed le, többek közt Észak-Wales-ben is terjesztik. Négy helyi érdekeltségű rádiócsatorna működik, a BBC Radio Merseyside, a Juice FM, a Radio City és a Magic 1548. Utóbbi kettő közös stúdióban működik a St. John's rádiótoronyban, mely a két katedrálissal együtt uralja a város látképét. A független médiaszervezetnek, az Indymedianak szintén van liverpooli kirendeltsége.

A város több filmben is szerepelt.

Gazdaság

A város gazdasága az ezredforduló környékén elkezdett folyamatosan magához térni, a második világháború óta hosszasan elnyúló hanyatlásból. 1995 és 2001 között a város GVA-ja (bruttó hozzáadott érték) fejenkénti 6,3% növekedést mutatott, szemben London 5,8, és Bristol 5,7 százalékával. A munkahelyek növekedésének aránya 9,2% volt, szemben az országos átlag 4,9%-os eredményével, az 1998-2002 közötti időszakban.

Csakúgy, mint az ország többi részében, jelentős fejlődésen ment keresztül a szolgáltatáson alapuló iparág, több jelentős call-center is létrejött. A kikötő forgalma az új távközlési infrastruktúra kiépítésének köszönhetően még sokáig felülmúlja majd az elvárásokat. Az új típusú médiák megjelenésével a város jelentős eredményeket ért el a számítógépes játékok fejlesztésében.

A turizmus már most is fontos tényező Liverpool gazdaságában, de a várakozások szerint 2008-ban, amikor Liverpool lesz Európa Kulturális Fővárosa a város különösen kiemelkedően fog teljesíteni ezen a téren. Mindez a vendéglátóipar gyors fejlődéséhez vezetett, új, magas színvonalú szállodák, éttermek és klubok épülnek. A város épületei nem csak a turistákat vonzzák, hanem a filmeseket is, köszönhetően változatosságának, Liverpoolt gyakran használják a világ különböző városainak dublőrjeként. Liverpool mára Anglia második legtöbbet filmezett településévé vált London után.

Liverpool kerületei

Liverpool kerületei ábécésorrendben:

  • Aigburth, Allerton, Anfield
  • Belle Vale, Broadgreen
  • Childwall, Clubmoor, Cressington, Croxteth
  • Dingle
  • Edge Hill, Everton
  • Fairfield, Fazakerley
  • Garston, Gateacre, Grassendale
  • Hunts Cross
  • Kensington
  • Kirkdale, Knotty Ash
  • Mossley Hill
  • Netherley, Norris Green
  • Old Swan
  • St Michael's Hamlet, Sefton Park, Speke, Stoneycroft
  • Toxteth, Tuebrook
  • Walton, Wavertree, West Derby, Woolton


 
Kép:EnglandLiverpool.png
Kép:LocationEngland.PNG
Földrajza
Státusza Város (1880-tól)

Merseyside grófság központja

Régió Észak-Nyugat Anglia
Jelenlegi grófsága Merseyside
Történelmi grófsága Lancashire
Terület
 - Teljes

111,84 km²

(232. legnagyobb)

Koordináták 53°25N 3°W
Demográfiája
Népesség
  - Teljes (2004)
  - Népsűrűség
Az Egyesült Királyságban 5.
444,500
3,974/km²
Etnikumok fehér: 94,3%
afro-karibi: 1,2%
kínai: 1,2%
dél-ázsiai: 1,1%
egyéb: 2,2%
Politika
Irányító szerv: Liverpool Városi Tanács
Városi veztő Polgármester
Korámyzó párt Liberális Demokrata Párt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Arsenal-West Ham United

Blackburn Rovers-Aston Villa

Chelsea-Tottenham Hotspur

Everton-Fulham

Manchester City-Charlton

Middlesbrough-Watford

Portsmouth-Manchester United

Reading-Liverpool

Sheffield United-Newcastle United

Wigan Athletic-Bolton Wanderers

 
 
 
Indulás: 2006-12-09
 
 
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Szavazzatok a kedvencetekre!
Ki nyeri az angol bajnokságot 2006/2007-ben?

Arsenal
Chelsea
Liverpool
Manchester United
Más
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
 
 
 

www.gportal.hu/manutdworld

www.gportal.hu/fcbarca-foci

www.gportal.hu/tortenelemportal

www.gportal.hu/foci-imadok 

www.arsenalweb.gportal.hu

www.cheetos.extra.hu

További linkek-<

 

Néhány honlapversenyt azért nem tesszük ki fő oldalra, mert túl nagyok és elcsúszik az oldal tőle!

De megtekinthetők itt!

 
 
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal